תותבת היא תחליף נשלף לשיניים חסרות ולרקמות שמסביב. שני סוגים של תותבות זמינות – תותבות שלמות וחלקיות. משתמשים בשיניים תותבות שלמות כאשר כל השיניים חסרות, בעוד תותבות חלקיות משומשות רק כאשר חסרות חלק מהשיניים.

תותבות שלמות

תותבות שלמות יכולות להיות מסוג "קונבנציונאלי" או "מיידי". לאחר שהשיניים הוסרו ורקמת החניכיים החלו להרפא, תותבות קונבנציונאליות יכולות להיות מוכנות למסירה בפה לאחר תקופה של בין 10 עד 12 שבועות לאחר שהשיניים הוסרו.

בניגוד לתותבות קונבנציונאליות, תותבות מיידיות נעשות מראש ניתן למסור אותן ברגע שהשיניים הוסרו. כתוצאה מכך, המטופל אינו צריך להיות ללא שיניים במהלך תקופת הריפוי. עם זאת, עצמות הלסת והחניכיים משתנות עם הזמן, במיוחד במהלך תקופת הריפוי לאחר הסרת השיניים. לכן חסרון של תותבות מיידיות לעומת תותבות קונבנציונאליות הוא שהן דורשות התאמות במשך תקופת ההחלמה על מנת להתאים כראוי במהלך למצב המשתנה בפה.

תותבות חלקיות

תותבות חלקיות נשלפות מורכבות בדרך כלל משיניים מלאכותיות המחוברות לבסיס פלסטיק, המחובר לפעמים למסגרת מתכת המחזיקה את התותבת. תותבות חלקיות משמשות כאשר רק חלק מהשיניים הטבעיות נשארות בלסת העליונה או התחתונה. לא רק שהתותבת החלקית ממלא את החללים שנוצרו על ידי שיניים חסרות , אלא היא גם  מונעת תזוזה של  השיניים שנותרו.

צור קשר