שיניים תותבות

בדרך כלל, שיניים תותבות מקושרות עם פציינטים מבוגרים אך לפעמים, יש גם מטופלים אשר בגיל צעיר חווים אובדן שיניים מגורמים שונים ועשויים להידרש לשיניים תותבות. 

מהן הסיטואציות בהן מטופלים זקוקים לשיניים תותבות?

  • פציינטים בעלי משאבים כלכליים מוגבלים, אשר אינם יכולים לעמוד בעלויות הכרוכות בטיפולים של שתלים דנטליים.  
  • מטופלים אשר אינם יכולים לעבור השתלת שיניים מסיבות רפואיות שונות.
  • מטופלים ללא שיניים כלל בלסת התחתונה או בלסת העליונה – ולכן זקוקים לשיניים תותבות שלמות.
  • מטופלים בעלי מחסור חלקי רחב היקף בשיניים בלסת העליונה או התחתונה – ולכן נזקקים לשיניים תותבות חלקיות.

מהם הסוגים השונים של שיניים תותבות?

לגבי שיניים תותבות סוגים יש לדעת שישנם סוגים שונים של שיניים תותבות ויש להתאים אותן לפי מצב הפה והמלצות רופא השיניים.

שיניים תותבות קבועות – שיניים שאמורות להחליף שיניים יחידות. השיניים התותבות מודבקות באופן קבוע ואי אפשר לשלוף אותן החוצה. בדרך כלל השימוש הנפוץ ביותר הינו כתר או גשר. היתרון של הפתרון הוא התאמה גבוהה צבע השן לגוון של שאר השיניים ותקופת התאקלמות מהירה של המטופל לשן החדשה. החיסרון המשמעותי הוא העלות הגבוהה יחסית של שיניים אלה.

שיניים תותבות נשלפות – במצבים בהם חסרות שיניים רבות, פעמים רבות הפתרון הוא שיניים תותבות נשלפות. בדרך כלל התותבת נאחזת ונתמכת ע"י ווי ברזל או מחברים מדויקים. היתרון העיקרי של פתרון זה הוא עלותו הנמוכה יחסית, התותבות יכולות לתת פתרון מהיר לבעיה, במקרה של אובדן שיניים נוסף, קל מאוד להוסיף שיניים לתותבת. 

החסרונות של התותבות הנשלפות הם גרימת לחץ על החניכיים ופציעת החניכיים, הן גורמות להיחלשות השיניים התומכות בהן, לעתים נוצרת עששת בווים התומכים את השיניים התותבות, תותבות נשלפות נחשבות לפחות אסתטיות מתותבות קבועות ויש להסירן לפני שהולכים לישון.

אם ברצונכם לשמוע עוד על שיניים תותבות קבועות או נשלפות, פנו אל מרפאת שיניים ד״ר מיכאל פינקלשטיין ונשמח לקבוע פגישת היכרות ובדיקת שיניים, במרפאה שלנו בחיפה. צרו איתנו קשר בטלפון: 04-8374555 או כאן

צור קשר