שן בינה עליונה

בניגוד לכל שיני הפה שמסיימות את בקיעתן כבר במהלך השנים הראשונות של גיל העשרה, שיני הבינה בוקעות בפינה בסביבות גיל 20, כשמבנה הלסת ושורות השיניים כבר נקבע. במצב זה, בקיעת שיני הבינה יכולה לגרום לשורה של בעיות, שנובעות הן מהשפעת שן הבינה על השיניים הסמוכות ולעיתים על שורת השיניים כולה והן מתהליך הבקיעה עצמו. במקרים רבים שן הבינה אינה מצליחה להשלים את בקיעתה ונותרת כלואה בתוך החניכיים, מצב אשר לכשעצמו יכול לייצר לא מעט בעיות ולדרוש הליך כירורגי לפתיחת החניכיים ועקירת השן. בניגוד לעבר, אז היה נהוג לעקור את שיני הבינה באופן אוטומטי, כיום עקירת שן בינה עליונה או תחתונה תתבצע רק במקרים בהם בקיעת השן היא סימפטומטית, או בשפה פשוטה, יוצרת בעיות מקומיות או עבור שיניים אחרות בפה.

המקרה הספציפי של עקירת שן בינה עליונה

עקירת שן בינה הוא הליך כירורגי מורכב יותר מאשר עקירת שן רגילה, בעיקר לאור המיקום הקיצוני של השיניים בסוף שורת השיניים וכן לאור העובדה שבדרך כלל מדובר בשיניים גדולות עם שורש גדול ועמוק. במקרה של שן בינה עליונה, העקירה הופכת להליך מורכב עוד יותר, וזאת מהסיבה הפשוטה שמעל הלסת העליונה ממוקם הסינוס המקסילרי – חלל גולגלתי שאחראי על ניקוז האף. הסיכון נובע מפגיעה בסינוס על ידי שורשי שן הבינה הגדולים ולעיתים אף חדירת השורשים את הסינוס, מה שעלול להוביל להיווצרות דלקת סינוס כרונית (סינוסיטיס) והתפתחות זיהומים פנימיים. אם זה לא נשמע מספיק מסובך, אז העניין הולך ומסתבך עוד יותר כאשר מדובר במקרה של שן בינה עליונה כלואה בתוך החניכיים. במקרה זה השן נסתרת למעשה בתוך החניכיים ויש לבצע הליך כירורגי לפתיחת החניכיים ועקירת השן, בדרך כלל בתנאים מוגבלים יותר, מה שמעלה עוד יותר את הסיכון לפגיעה בסינוס.

 

חשיבות ביצוע עקירת שן בינה עליונה אצל רופא מומחה

לאור הרגישות הגבוהה של עקירת שן בינה עליונה, חשוב מאוד לבצע את ההליך אצל רופא מיומן ומומחה בעל מוניטין ספציפית בתחום עקירות השיניים וספציפית עקירות של שיני בינה. כמו כן, לאחר ביצוע העקירה עדיין צריך לעבור פרק זמן של החלמה, שיכול להימשך גם מספר שבועות ועל כן חשוב מאוד לפעול על פי הנחיות לאחר עקירת שן בינה, אותן תקבלו מהרופא המטפל.

לפרטים נוספים וקביעת תור לביצוע עקירה של שיני בינה, צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 04-8374555.

צור קשר