עקירת שן טוחנת

אם תביטו בשיני הפה שלכם, תגלו שיש לכם בין 8 ל-12 שיניים טוחנות. שיניים טוחנות הן אותן שיניים הממוקמות בסוף קשת השיניים מכל צד של הפה, גם בלסת העליונה וגם בלסת התחתונה. בכל צד ישנן בין 2 ל-3 שיניים טוחנות בכל אחת משתי הלסתות, כשהשן השלישית, אם קיימת, היא למעשה שן בינה אותה בוחרים רבים לעקור מראש. שיניים אלה הן השיניים שאחראיות על טחינת וכתישת המזון לפני בליעתו. מרבית טיפולי השיניים מבוצעים דווקא בשיניים הטוחנות ולא בכדי. המדובר בשיניים חצי נסתרות, הממוקמות בחלק האחורי של הפה ושעליהן מופעל עומס העבודה הרב ביותר. מצד שני, אלו הן גם השיניים "השימושיות" ביותר בפה ולכן לכל אובדן של שן טוחנת ישנן השלכות משמעותיות על איכות החיים שלנו. בהתאם לכך, גם במקרה של עקירת שן טוחנת, חשוב מאוד להעמיד לה תחליף ראוי בין בדמות גשר המבוסס על השיניים הסמוכות ובין באמצעות שתל דנטלי תחליפי.

המורכבות של הליך עקירת שן טוחנת

עקירת שן טוחנת היא עקירה שמבוצעת ככל עקירה אחרת, אך תהליך ההחלמה ממנה עלול להיות מורכב יותר. כאבים אחרי עקירת שן טוחנת הם לא עניין נדיר ועליכם להכין את עצמכם לכך שכאבים אלה, גם אם יחלפו כעבור יום יומיים, הם עלולים לחזור לסירוגין במהלך השבועות העוקבים עד להחלמה המלאה של הפצע. במסגרת עקירה של שן טוחנת אנו יוצרים למעשה מעין "בור" בתוך החניכיים ולבור הזה לוקח מספר שבועות להיסגר ולהחלים לחלוטין. המשמעות היא שעלינו להקפיד מאוד על ההיגיינה באזור העקירה, להימנע משימוש בצד הפה בו נעשתה העקירה ולהמתין בסבלנות גם אם אנו חווים מעת לעת רגישות וכאב באזור.

 

הקלה על כאבים אחרי עקירת שן טוחנת

כאבים שמתעוררים באזור העקירה של שן טוחנת יכולים לנבוע מרגישות יתר, לחץ על עצבים חשופים, הצטברות מזון בתוך פצע העקירה וכדומה. במקרה של עקירת שן טוחנת החלמה מהירה וחלקה היא תוצאה שתלויה רבות בהתנהלות שלכם עצמכם, ובהיבט זה מומלץ לבצע את הפעולות הבאות: פזרו מעט מלח באזור העקירה על מנת לחטא את המקום ולהפיג את הכאב. מייד לאחר העקירה חשוב שלא לשטוף את הפה על מנת לאפשר את קרישת הדם, אך לאחר פרק זמן זה חשוב לבצע שטיפת פה בכל 3-4 שעות. שימו לב לכמויות משככי הכאבים שאתם נוטלים ואל תחרגו מהכמות המותרת, גם אם תצליחו רק לאזן את הכאב ולא להעלימו לחלוטין.

במרפאת ד"ר מיכאל פינקלשטיין תוכלו לעבור טיפול עקירת שן טוחנת בצורה מקצועית ויסודית. אנו מבצעים גם את כל הטיפולים המשלימים על מנת להבטיח את המשך תפקודו של אזור הפה ממנו נעקרה השן. לקבלת מידע נוסף צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 04-8374555.

צור קשר